BlogPorady naszych ekspertów

Marketing online

|

Marketing online. Czym właściwie jest marketing online?

Marketing online Marketing internetowy jest obszarem działań sprzedażowych i marketingowych, które prowadzone są w oparciu o szereg narzędzi i kanałów cyfrowych. Wlicza się w nie wyszukiwarki internetowe, portale społecznościowe, serwisy internetowe, a także aplikacje mobilne i poczta e-mail. Specjaliści, którzy na co dzień zajmują się marketingiem internetowym zasypują nas wieloma różnymi pojęciami, z których niewiele wynika z punktu widzenia laika. Marketing wirusowy, SEO, video marketing, e-mail marketing - takich pojęć można wymieniać wiele, ale łączy je to, że bardzo dobrze wpływają na budowanie świadomości marki w sieci. Dlaczego warto inwestować w online marketing? Jakie korzyści przynosi?

Czym jest marketing tradycyjny i marketing internetowy?

Marketing internetowy stał się w ostatnich czasach najważniejszą formą marketingu. Broszury, ulotki, czy też gazetki przestały być jedyną skuteczną formą pozyskiwania nowych klientów. Mało tego - zaczęły ustępować blogom, portalom społecznościowym, vlogom, a także content marketingowi. E-marketing nazywany jest także marketingiem elektronicznym lub online marketingiem. Zaliczają się do niego wszystkie działania marketingowe podejmowane w Internecie przy pomocy zoptymalizowanych treści i narzędzi do analizy danych.
Proces marketingowy to w głównej mierze przemyślana strategia, której działania mają przynieść korzyści w postaci długofalowych skutków. Celem działań jest dotarcie do jak najszerszej grupy potencjalnych klientów, którymi są wszystkie osoby zainteresowane konkretnym produktem lub usługą. Marketing w Internecie wykorzystuje wiele narzędzi, dzięki którym możliwa jest sprawna realizacja strategii, a także zdobycie dużej liczby klientów, co przełoży się na zyski. Dla wielu osób promocja produktów i usług jest równoznaczna z marketingiem. Jest to jednak bardzo duże uogólnienie, ponieważ marketing tradycyjny składa się z wielu innych działań.
Marketing internetowy to najprężniej rozwijająca się gałąź marketingu. Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej firm przenosi swoją działalność do sieci. Marketingiem internetowym określa się wszystkie działania, które mają na celu opracować strategią wprowadzenia produktu na rynek, jego promocji oraz przedstawienie w dobrym świetle markę przy wykorzystaniu Internetu. Działania w marketingu internetowym sprawiają, że widoczność firmy w sieci rośnie, a jednym z najczęściej wykorzystywanych do tego celu narzędzi jest strona internetowa. Online marketing skupia się na stworzeniu i utrwaleniu więzi marki z klientem. W przeciwieństwie do tradycyjnej odmiany marketingu tradycyjnego rola odbiorcy w sieci jest zdecydowanie większa. Nie jest on tylko biernym odbiorcą komunikatów reklamowych, ale także może prowadzić dialog z marką i wyrażać swoją opinię na jej temat.

Rodzaje marketingu internetowego, czyli z jakiego marketingu korzystać

Rozwój Internetu następuje niezwykle szybko. Praca w wielu branżach opiera się na sieci, ludzie codziennie czegoś szukają wpisując słowa kluczowe w Google, a ogromna ilość użytkowników korzysta z social media. Niezależnie od tego, czy zajmujemy się promocją własnej marki, produktu, lub usług, czy też pracujemy w agencji social media, z pewnością dodatkowa ilość wiedzy na temat marketingu internetowego się przyda. Jak go wykorzystywać, aby skutecznie promować markę lub produkt? Warto w tym celu poznać formy i rodzaje marketingu internetowego.

Marketing internetowy: Optymalizacja i pozycjonowanie, czyli SEO

Optymalizacja strony internetowej SEO to szereg działań optymalizacyjnych mających na celu wypromować ją w wynikach wyszukiwania. Bardzo często popełnianym błędem jest zawężanie działań SEO tylko do wyboru i optymalizacji wybranych słów kluczowych. Nie można jednak zapominać o tym, że pozycjonowanie stron internetowych ma o wiele szerszy zakres i na widoczność strony wpływa znacznie więcej czynników niż tylko słowa kluczowe. Trzeba pamiętać między innymi o budowaniu profilu linków zewnętrznych, które będą kierować na stronę firmy, a także o wszelkich działaniach on-site, jak optymalizacja treści na stronie internetowej, odpowiedni wybór tematów, które odpowiadają na potrzeby konkretnej grupy docelowej, a także architektura informacji czy szybkość ładowania strony internetowej. Oczywiście samo pozycjonowanie stron w Google nie wystarczy, aby od razu wskoczyć na pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania. Marketing internetowy wykorzystuje również inne metody, jak chociażby kampanie Google Ads.

Marketing internetowy: Kampanie reklamowe - reklamy Google Ads

Kampanie Google Ads i SEM to kolejne rodzaje marketingu internetowego. SEM to nic innego jak marketing w wyszukiwarkach (Search Engine Marketing), a Google Ads to platforma, umożliwia tworzenie rozbudowanych kampanii reklamowych. Zapewne wiele osób zastanawia się, co zrobić, aby reklama internetowa była w ogóle skuteczna. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednią wyszukiwarkę, ale nie ma co się oszukiwać, w zdecydowanej większości przeważać będzie Google. Za pomocą działań reklamowych w Google Ads można stworzyć najprostszą kampanię, jaka jest reklama internetowa tekstowa. Kryje się ona pod postacią linków sponsorowanych, które wyświetlają się nad organicznymi wynikami wyszukiwania z małym dopiskiem "reklama". System reklamowy jest bardzo rozbudowany i oferuje wiele rodzajów reklam, które mogą podnieść efektywność marketingu w Internecie. Niemniej w każdym przypadku należy pobawić się słowami kluczowymi i sprawdzić, które będą odpowiadały na najwięcej zapytań użytkowników. Postępy takich działań marketingowych można śledzić w Google Search Console i Google Analytics. Odpowiednio przygotowaną kampanię Google Ads można publikować w sieci wyszukiwania lub w sieci reklamowej. Najczęstszym modelem rozliczania jest Pay Per Click, czyli płaci się dopiero za kliknięcie reklamy.

Marketing internetowy: Social media marketing

W obecnych czasach social media odgrywają bardzo istotną rolę w życiu wielu osób. Niektórzy zarabiają w nich poprzez publikacje i recenzje produktów, inni traktuję je hobbystycznie. Trudno także wyobrazić sobie marketing internetowy bez mediów społecznościowych. E-marketing w mediach społecznościowych, czyli social media marketing to działania prowadzone przy pomocy Facebooka, czy Instagrama, których głównym celem jest zwiększenie konwersji. Klienci w social mediach spędzają bardzo dużą część swojego dnia, a na dodatek każdy z kanałów komunikacji umożliwia śledzenie wyników kampanii przy pomocy specjalistycznych narzędzi do analizy, które pomagają jeszcze lepiej poznać grupę docelową.
Przy planowaniu strategii e-marketingu w mediach społecznościowych bardzo istotne jest dopasowanie publikowanych treści do odbiorców. Czasem obecność we wszystkich social mediach nie jest opłacalna. Jeśli grupa docelowa to pracownicy IT - można wykorzystać Twittera. Jeśli prowadzi się sklep muzyczny, to warto nagrać krótkie wideo i wrzucić je na YouTube. Wszelkie działania marketingu online w mediach społecznościowych kierują się głównie na Facebook Ads. Działania promocyjne w sieci opierające się na wysokiej jakości treści i grafice lub wideo zdominowały e-marketing. Przy pomocy menadżera firmy na Facebooku można tworzyć, zarządzać i edytować reklamy, które mają wpływać na budowanie wizerunku firmy w Internecie. Media społecznościowe takie jak Facebook Ads oferują możliwość personalizacji reklam, dzięki czemu jesteśmy w stanie dotrzeć w szybkim tempie do wybranej grupy odbiorców. Algorytmy tej sieci reklamowej wyświetlają reklamy na podstawie wskazanych słów kluczowych, czyli podobnie jak ma to miejsce w Google Ads. Trafiają one do osób, które użyły podobnych fraz na swoich profilach społecznościowych.
Warto także nieco wspomnieć o innym narzędziu, które wspierania działania marketingowe w mediach społecznościowych. Jest to Instagram marketing. W dzisiejszych czasach nikt już nie pyta co to jest. W e-marketingu Instagram stał się bardzo ważnym elementem, który pozwala dotrzeć do potencjalnych klientów przy pomocy video marketing czy też zdjęć z dodatkiem tekstu. Możliwe jest przy tym kierowanie użytkowników do konkretnych stron internetowych lub do innych profili, dzięki czemu zwiększa się szansa na podniesienie współczynnika konwersji. W przypadku Instagrama niezwykle ważne są hashtagi, które pozwalają użytkownikom trafić na profil lub post. Jednym z najlepszych przykładów perfekcyjnie prowadzonego profilu na Instagramie jest Kim Kardashian. Jest to połączenie content marketingu, user generated contentu oraz Instagram stories. Instagram to także reklamy, więc można dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców wykorzystując Instagram Ads. Reklamy i wszystkie treści muszą jednak wpisywać w działania promocyjne e-marketingu i jego większej strategii. Dobre połączenie komunikacji z innymi działaniami w social media, pozwalają zwiększyć efektywność działań w marketingu internetowym. Media społecznościowe są potężnym narzędziem, ale tylko ich odpowiednie wykorzystanie może sprawić, że promocja firmy w Internecie przełoży się na większy ruch na stronie internetowej lub na większą sprzedaż oferowanych produktów i usług.

Marketing internetowy: Content marketing

Content marketing to jedno z najważniejszych działań marketingowych, które nie tylko pozwalają na zwiększenie ruchu na stronie, ale także wypromowanie marki zarówno na rynku lokalnym, jak i w szerszej skali. Strategia content marketingu opiera się na tworzeniu wysokiej jakości treści, które mają na celu pozyskać zainteresowanie potencjalnych klientów. Główną zaletą content marketingu jest to, że są to bardzo skuteczne działania promocji firmy oraz jej produktów w Internecie. Content marketing opiera się na takich działaniach, jak:

artykuły sponsorowane - pisanie treści, które mają na celu wypromować markę oraz stronę internetową i umieszczane są na zewnętrznych serwisach wraz z linkiem prowadzącym do pozycjonowanej strony,
poradniki i artykuły eksperckie - czyli publikacje najczęściej na własnym blogu, ale również na innych stronach internetowych, które przedstawiają firmę, jako eksperta w danej dziedzinie i branży,
e-booki,
case study z realizowanych działań,
white paper,
wywiady,
recenzje,
blog,
webinary,
rankingi.
Content marketing sprawia, że pozycjonowanie stron internetowych staje się skuteczniejsze. Mimo że na efekty niekiedy trzeba poczekać nawet i pół roku, to jednak są one długotrwałe i przynoszą zyski w dłuższej perspektywie czasu. Nic więc dziwnego, że działania marketingowe wykorzystujące content marketing stały się podstawą w obecnych czasach. Warto jednak zadbać o to, aby tak, jak w przypadku kampanii reklamowych, również i analityka internetowa stała się rutynową czynnością do mierzenia efektów prowadzonych działań marketingu internetowego. Należy także pamiętać, że pojawienie się witryny www na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania to nie proces jednorazowy - należy stale optymalizować stronę internetową oraz treści na niej zawarte, aby móc nieustannie docierać do grupy docelowej i być przed konkurencją. Ponadto efekty działań można jeszcze śledzić w Google Search Console.

Marketing internetowy: E-mail marketing

Marketing internetowy posiada wiele gałęzi, które pozwalają na efektywne i skuteczne promowanie firmy. Wielu osobom wydaje się jednak, że mając do dyspozycji media społecznościowe, content marketing i Google Ads nie potrzebują nic więcej. Jest to oczywiście błąd. Marketing internetowy wykorzystuje różne narzędzia w tym samym czasie. Nie oznacza to wcale, że trzeba te narzędzia jednocześnie wykorzystywać w tym samym czasie. Internetowy marketing to wszelkie działania, które mają nakłonić klientów do tego, aby wykonali określone czynności, a w głównej mierze, aby dokonywali zakupów w Internecie na stronie firmy. E-mail marketing również wlicza się w narzędzia, które są niezwykle efektywne w marketingu online, ale przez część osób traktowany jest jako zbyteczny. Wystarczy jednak otworzyć swoją skrzynkę e-mail, aby zobaczyć, ile dziennie dostaje się różnego rodzaju reklam skłaniających do podjęcia określonych działań. To jest właśnie e-mail marketing. Jego celem jest tworzenie i podtrzymywanie relacji z klientami oraz sprzedaż. Biorąc pod uwagę fakt, że większość klientów posiada więcej niż jedno konto e-mail można łatwo dojść do wniosku, że zasięg komunikacji w Internecie będzie zdecydowanie większy i bardziej bezpośredni, niż oferują to inne narzędzia marketingu internetowego. E-mail marketing ma tę zaletę, że pozwala spersonalizować przekaz i dotrzeć do wybranej grupy docelowej, która zapisała się na newsletter na stronie internetowej sklepu.

Marketing internetowy: Marketing wirusowy

Marketing internetowy oferuje różnorodne narzędzia, które pozwalają promować markę w Internecie, ale dla wielu świętym Graalem jest marketing wirusowy. Działania marketingu internetowego w przypadku tego narzędzia opierają się na tym, aby wywoływać u odbiorców lub klientów efekty i wrażenia, skłaniające ich do przekazywania dalej treści publikowanych przez firmę. Może to być udostępnianie znajomym filmików lub treści oraz produktów. Jak widać wpisują się w niego zarówno social media marketing, video marketing, jak i content marketing, a więc wszystkie najefektywniejsze narzędzia wykorzystywane marketingu internetowym. W ten sposób powstaje zjawisko earned media, a więc zyskiwanie sobie przychylności innych mediów, dzięki swojej aktywności, bez konieczności nabywania miejsca reklamowego. Jedną z najpopularniejszych form dotarcia do grupy docelowej w marketingu wirusowym jest uczestnictwo w programach partnerskich i sieciach afiliacyjnych.

Marketing internetowy: Influencer marketing

Marketing internetowy wykorzystuje również influencer marketing. Jest to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się kanałów komunikacji z klientami i ich pozyskiwania. Influencerem nazywa się osobę, która potrafi wywrzeć wpływ na decyzję zakupową czy też opinię innych osób. Influencer marketing to między innymi prowadzenie bloga, vloga, czy też konta na Instagramie, na których rekomendowane są produkty lub usługi danej firmy. Tak naprawdę, każdy ma możliwość wpływania na decyzje zakupowe innych osób. Użytkownicy, którzy mają małą liczbę odbiorców są nazywanie mikroinfluencerami. Marketing internetowy wykorzystującym to narzędzie do promocji marki może być bardzo skuteczny, ale w głównej mierze zależy od właściwego wyboru Influencera. Liczy się nie tylko zasięg, ale także zaangażowanie jego obserwatorów.

Jak analizować działania marketingu internetowego? Jak mierzyć efekty marketingu?

Marketing internetowy może wykorzystywać różne narzędzia i szeroki wachlarz działań. Kluczową kwestią pozostaje jednak analityka internetowa, a ściślej mówiąc - analizowanie procesów marketingu internetowego i efektów, jakie przynosi. Jak już zostało wcześniej wspomniane, bardzo ważną częścią marketingu internetowego jest strona www. To właśnie na niej użytkownik ma dokonywać zakupów, uzyskać informacje o firmie, czy też wysłać zapytanie ofertowe. Działania online marketingu prowadzą więc do pozyskania jak największej liczby klientów na stronę. Analiza prowadzonych działań w Google i social mediach jest możliwa praktycznie na każdym kroku. Praktycznie każda platforma oferuje swoje narzędzia analityczne, które umożliwiają poznanie statystyk i określenie skuteczności naszych działań. Jest to niewątpliwie duży plus przy planowaniu strategii marketingu internetowego, jednak warto także pamiętać o czynniku ludzkim, który jest decydujący.

« Powrót
Zamów Audyt! Poprowadzimy Twoją kampanię w oparciu o analitykę internetową. Twoja kampania będzie cyklicznie optymalizowana. Natomiast Ciebie przeszkolimy ze sposobów wykorzystania danych GA do rozwoju Twojego biznesu
* Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanego powyżej adresu e-mail oraz numeru telefonu przez ICBM Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku e celu kontaktu bezpośredniego.